Top Social

19 Nisan 2014 Cumartesi

Uzay savaşları başlıyor | Yeni bir tür savaş gücüÇin Halk Cumhuriyeti devlet başkanı Si Cinping askeri hava birliklerinde gerçekleştirilen denetim sırasında yaptığı açıklamada şu kanıyı belirtti:

Çin uzaydaki varlığını arttırmalıdır ve uzayın rakip ülkeler tarafından, öncelikle ABD tarafından militarize edilmesine karşılık vermek yeteneğinde olmalıdır. Rusyalı uzmanlar şu fikirde birleşiyorlar: Çin uzayda ABD’ye meydan okumak yeteneğindedir ve daha bugün gerekli teknolojilere sahiptir.

Si Cinping, Çin’in uzaydan barışçı amaçlarla yararlanmaya ağırlık verdiğini yinelediği halde bundan böyle bu alanın ülkenin güvenliğini korumak için de kullanılacağını söyledi. Çin devlet başkanı bu bağlamda “yeni bir tür savaş gücü”nün oluşturulmasına ek rezervlerin ayrılması çağrısında bulundu. Ordu olası olaganüstü durumlarda çabuk olarak etkili bir çıkar yol bulmak için gerekli her şeye sahip olmalıdır.

Rusyalı uzmanların kanısınca Si Cinping tarafından yapılan açıklamalar, sağlam teknolojik temele dayanan strateji olarak nitelendirilebilir. Jeopolitik problemler Akademisi başkan yardımcısı Konstantin Sivkov Çin’in uzayda öncelikle yapma uydulara karşı kullanılabilen silahları geliştirmede ABD’ye artık ciddi bir şekilde meydan okuduğunu belirterek şunu söyledi:

"Söz konusu, gerçek şeylerdir. Çin böyle silahın geliştirilmesi için gerekli olanaklara ve gerekli güce sahiptir Ve Çin böyle silahları geliştirerek diğer alanlardaki rekabete de dayanıyor. Örneğin ABD ‘de gemilerde konuşlandırılan füzesavar lazerler yapıldı. Çin’de de böyle savaş lazerleri geliştiriliyor. Uzayda konuşlandırılacak ve balistik füzelere karşı kullanılacak lazerlerin geliştirilmesi sorunu görüşülüyor. Çin de aynı şeyi yapıyor. Şimdilik Çin azıcık geri kalıyor. Fakat önümüzdeki birkaç yılda bu noksan giderilecek."

Çin daha bugün yerdeki sistemler vasıtası ile alçak yörüngelerde bulunan yapma uyduları ortadan kaldırmak yeteneğindedir. Fakat şimdilik Çin sabit yüksek yörüngelere yerleştirilen yapma uyduları kullanılamaz hale getiremez. Çin’de gerekli darbe yörünge sistemi yoktur. Öte yandan Çin'de olası düşmanın yapma uydularını kullanılamaz hale getirecek lazerlerin veya mikro sistemlerin geliştirilmesine ihtimal verilebilir. Bu kanıda olan Rusya Sosyo-politik araştırmalar Merkezi müdürü Vladimir Yevseyev şunları söyledi:

"Böyle ihtimal var. Çin uzayda savaş yapılması ihtimalini hesaba alarak aktif hazırlıklar gerçekleştiriyor. Rusya ve Çin uzayda silahın kullanılmasını yasaklayacak uluslararası sözleşmenin bağlanmasını teklif ediyorlar. Fakat ABD buna karşı geliyor. Zannederim ki Rusya ve Çin, ABD’yi uzaya silah yerleştirilmesinin yasaklanmasına razı ettirmek için daha aktif çabalar harcamalıdırlar. Fakat unutulmamalıdır ki bugün hem yerde, hem de havada konuşlandırılabilen uydusavar sistemler geliştirilebilir. Bu faaliyet yönü yasak edilmiş değildir. Rusya ve Çin hem kinetik sistemler, hem de lazerli sistemleri kullanarak ilgili çalışmaları gerçekleştirebilirler."

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi ve Dışişleri Bakanlığının eski çalışanı Eşli Tellis geçenlerde yaptığı açıklamada Çin’de Amerikan askeri yapma uydularını ortadan kaldırmak veya bunların çalışmasını olumsuz etkilemek yeteneğine olan uydusavar silahın geliştirildiğini bildirdi. Bu açıklama gerçeğe uygun geliyor mu? Rusya Dünya ekonomisi ve devletlerarası ilişkiler Enstitüsü Uluslararası güvenlik Merkezi çalışanı, tuğgeneral Vladimir Dvorkin şu fikirleri belirtti:

"ABD’nin her çeşit istihbarat ve kontrol operasyonlarına gösterilen askeri destek uzay ile bağlıdır. Bunun için ABD’nin uzaydaki faaliyetlerini bozabilecek her çeşit araştırmalar veya denemeler pek tabii olarak ABD’de endişe uyandırıyor. Bilindiği gibi Çin’de kendi yapma uydusunu vurma denemesi yapıldı ve bu deneme başarı ile sonuçlandı. Doğaldır ki bu, Amerikalıları endişelendirdi. Bundan başka askerler uzay programlarının uygulanmasına ek tutarda para ayrılmasını istiyorlar."


Vladimir Yevseyev’in kanısınca şimdilik Çin, ABD’nin orduyu yönetmede uzay sistemini kullanmasını engellemek veya bu sistemin etkili bir şekilde kullanılmasını geçici olarak durdurmak olanağını verecek komple potansiyele sahip değildir. Fakat belirli perspektifte ABD uzay güçlerinin Çin tarafından bloke edilmesine ihtimal verilebilir. Vladimir Yevseyev’in kanısınca böyle bir şey beklenebilir. Belki Si Cinping uzay’da “yeni bir tür savaş gücünü” oluşturmakla ülkenin savaş gücünü arttırmak çağrısında bulunarak asıl bu amacı önü sürüyordu. (Rusya'nın Sesi)
ilk yorumu sen yap