Top Social

10 Nisan 2014 Perşembe

Satürn'ün uydusunda dev doğalgaz rezervi

Satürn'ün uydusunda dev doğalgaz rezervi | Titanda'da yer altında yaşam olduğu düşünülüyorSatürn'ün uydusu Titan'da keşfedilen deniz ve göllerin doğalgazı oluşturan hidrokarbon bileşkesiyle dolu olduğu tespit edildi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) güneş sistemimizin 2'nci büyük gezegeni Satürn'ün yörüngesinde yaptığı gözlemler muhtiş bir keşfi daha ortaya çıkardı. 2008'de irili ufaklı onlarca göl ve denizin keşfedildiği Satürn'ün en büyük uydusu Titan üzerine yapılan daha detaylı araştırmalarda bir bulguya daha ulaşıldı. Titan'ın göl ve denizlerinde doğalgazı oluşturan bileşkelerden hidrokarbonun bulunduğu açıklandı.

DÜNYADAN 40 KAT FAZLA 
Titan'ın kuzey kutbunda sıvılaşmış hidrokarbon rezervlerinin dünyanın doğalgaz rezervlerinden 40 kat daha fazla olduğu sanılıyor. NASA bilim insanları Titan'daki denizlerin en büyüğünün yüzölçümünün 100 bin kilometreden fazla ve derinliğinin 200 metreyi bulduğunu söylüyor.

YER ALTINDA YAŞAM MI VAR?


San Fransisko'da gerçekleştirilen Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında açıklanan verilerden biri de Titan zeminin 160 metre altında bulunan yaklaşık 9 bin kübik yardlık likid doğalgaz rezervi bulunduğu. Cassini ekibi lideri Stephen Wall, "Titan'da tektonik hareketler nedeniyle hala çatlamalar var. Bu denizlerde tektonik hareketlerle oluşmuş" dedi. Wall, bulguların Titan'ın mağaralarında sakladığı gizemlere ışık tuttuğunu ve yeraltında yaşam olabileceğini söyledi. (Sabah - 16.12.2013)
ilk yorumu sen yap