Top Social

20 Nisan 2014 Pazar

Şili’de bir dağ tepesi dünyanın en büyük teleskobuna dönüştürülecekŞili’deki Cerro Armazones dağı, önümüzdeki iki hafta içerisinde tepesinden olacak.

Avrupalı bilim adamları buraya Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu (E-ELT) kurmak için tepeyi patlatacak.

The Guardian gazetesinin verdiği habere göre projede çalışan mühendisler, “Bir plato oluşturmak ve dünyanın en büyük teleskobunu inşa etmek için dağın tepesinden yaklaşık 25 metreyi keseceğiz” diye anlattı. Araştırmacılara göre bu teleskop, Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri görmeye yardımcı olacak.

İnşaat çalışmaları, geçtiğimiz mart ayında başladı ve tahminlere göre 16 ay sürecek. Bu sürede gelecek teleskop kulesine giden yol yapılacak, taşıyıcı platform hazırlanacak ve borularla kablolar için hendekler açılacak.

Cambridge Üniversitesi'nden Prof. Gerry Gilmore, bu bölgede atmosferin çok kuru olduğunu söyledi ve bunun başlıca artı olduğu belirtti. Gilmore, “Genellikle diğer teleskoplar üzerinde su molekülleri tüm manzarayı kapatarak görüntüyü bozuyor. Siste bir şeyleri görmeye çalışmak gibi. Bu, su yakınlarında bulunan teleskoplar için başlıca dezavantaj. Ancak eğer teleskobunuzu tamamen kuru atmosferde inşa ederseniz, Dünya’nın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız en iyi yıldız manzarasına sahip olursunuz. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu sayesinde Dünya dışı yaşam belirtileri bulmak zorundayız” açıklamasında bulundu.
ilk yorumu sen yap