Top Social

11 Mayıs 2014 Pazar

İki kere uzaya giden Sovyetler yapımı araç bir milyon avroya satıldı

İki kere uzaya giden Sovyetler yapımı araç bir milyon avroya satıldıİki kere uzaya giden Sovyetler yapımı uzay aracı, Brüksel’de açık artırmayla 1 milyon avroya alıcı buldu. Arttırmada ayrıca iki takım Rus uzay giysisi de 105 bin avroya satıldı.


1960’lı yıllarda geliştirilen ve ikmal gemisinin bir bölümünü oluşturan Re-entry uzay aracı, Sovyetlerin “Elmas” askeri uzay programı kapsamında kullanıldı. Söz konusu program çerçevesinde Salüt-2, Salüt-3 ve Salüt - 5 insanlı uzay araçları dünya yörüngesine gönderildi.

Kunsthaus Lempertz müzayede evinin büyük ortağı Henry Hanstein, İTAR-TASS’a yaptığı konuşmasında, “Söz konusu araç aslında alıcısına 1 milyon avrodan daha fazlaya mal olacak. Nihai maliyete komisyon ücretleri ve ilgili harç ve vergiler eklenecek. Neticede alıcı yaklaşık bir milyon 200 bin avro ödemek zorunda kalacak” dedi, ancak açık arttırmaya telefonla katılan gizli alıcının kimliğini açıklamadı.

Açık arttırmaya Avrupa ülkelerinden bir temsilci, Arap ülkelerinden bir temsilci ve Rusyalı temsilcisi olmak üzere üç kişinin katıldığını açıklayan organizatörler, “Açık arttırmayı Avrupalı temsilci kazandı” dedi.

Avrupa’da ilk defa açık arttırmayla bir uzay aracı satıldı. New York’ta 2011 yılında dünyada ilki gerçekleşen uzay aracı satışında, Vostok ZKA-2 uzay gemisinin kapsülü satıldı. A.C.Popov isimli Yatırım Fonunu Başkanı Evgeniy Yurçenko, aracı Rusya’ya geri vermek için 2 milyon 900 bin dolara satın almıştı.
ilk yorumu sen yap