Top Social

19 Mayıs 2014 Pazartesi

Rusya, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nı resmen kuruyor.

Rusya, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nı resmen kuruyor.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı Kıdemli Temsilcisi tarafından ITAR – TASS Haber Ajansı’na bugün yapılan açıklamada, hava kuvvetleri ve uzay savunma birliklerinin birleştirilmesiyle oluşturulacak yeni nesil Hava ve Uzay Kuvvetleri’nin 1 Aralık itibariyle resmen kurularak Rus Ordusu nezdinde faaliyete geçeceği bildirildi.

Yeni kurulacak olan Uzay Kuvvetleri’ne komuta etmesi muhtemel isimler arasında Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanlığı Operasyonlar Departmanı Başkanı Korgeneral Vladimir Zarudnitskiy’nin isminin öne çıktığını belirten Temsilci, füze ve topçu birliklerinin yanı sıra, Avrupa Füze Savunma Sistemi unsurlarını hava saldırısı ve bombardıman seçeneklerine nazaran, çok daha etkili bir şekilde imha edebilecek olan ‘‘İskander’’ tipi kıtalararası balistik füzelerin de söz konusu yeni Uzay Kuvvetleri’nin bünyesinde yer alacağının altını çizdi.

Temsilci, konuyla ilgili olarak kısa bir süre önce yapmış olduğu bir diğer açıklamada ise ‘‘Söz konusu birliğin kurulmasına ilişkin fikir ve öneriler henüz hazırlık aşamasındadır. Konuyla ilgili tüm alternatiflerin değerlendirileceği bilimsel çalışmalara başlanmıştır’’ demişti.
ilk yorumu sen yap