Top Social

6 Temmuz 2014 Pazar

Japonlar kara deliklerin oluşma anını kayıt etmek istiyorlar
Albert Einstein tarafından genel görelilik kuramında varlığı öngörülen kütle çekimsel dalga, çekimsel kütlenin değişmesi sonucu uzayzaman eğriliğinde oluşan bir kırışıklık.

Örneğin, büyük kütleli yıldızların patlaması ve kara deliklerin oluşması sırasında kütle çekimsel dalgalar kaynağından dışarıya doğru bir dalga olarak yayılır. Ancak bilim adamları, bugüne kadar kütle çekimsel dalgayı kaydetmeyi başaramadı.

Japon NHK televizyonun verdiği habere göre Japon bilim adamları, kara deliklerin oluşma anını kaydeden ilk bilim adamları olmak niyetinde.

Kütle çekimsel dalgaların tespit edilmesi için Japonya’nın Gifu bölgesindeki dağlarda yerin 200 metre altında L şeklinde iki tünel inşa edildi. Tünellerin uzunluğu 3 kilometre. İçlerine, KAGRA adı verilen kütle çekimsel teleskoplar yerleştirildi.

Kütle çekimsel dalgayı tespit etmek için, içi vakum olan borulardan lazer ışını yönlendirilecek. Dalganın yokluğunda ışının hareket süresi sabit olacak. Ancak uzaydaki en küçük titreşim, kütle çekimsel dalga nedeniyle hareket süresinin uzamasına veya kısalmasına yol açacak.
ilk yorumu sen yap