Top Social

3 Temmuz 2014 Perşembe

Rusya ve Çin birlikte Mars'ı ve Ay'ı keşfedecekler

Rusya, Çin, Mars, Merih, Ay, NASA, ABD, Uzay savaşları, Space Explorer, Uzay haberleri,Pazartesi günü bir açıklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Rusya’nın Çin ile beraber Mars ve Ay’ı keşfetmeye hazır olduğunu belirtti.


1. Rus-Çin EXPO Fuarı çerçevesinde yuvarlak masa toplantısında bir konuşma yapan Rogozin “Ay ve Mars başta olmak üzere Güneş sisteminin ortak keşfi konusundaki uzay uçuşu ve uzay keşifi hakkında konuşmak gerekirse, biz Çinli dostlarımızla el ele verip beraber hareket etmeye hazırız” ifadelerine yer verdi. Rusya Başbakan Yardımcısı buna ek olarak Rusya ile Çin’in ileride ortaklaşa uzay aracı yapabilecekleri ve ayrıca haritacılık ve iletişimde de işbirliğinin mümkün olduğunu söyledi.

Bununla beraber Roskosmos, Çinli meslektaşları ile global navigasyon uydu sistemleri işbirliği konusunda mutabakat zaptı imzaladı.

Rogozin konu ile ilgili olarak “Rus navigasyon sistemi GLONASS ile Çin Beidou sistemi birbirleri ile çok iyi kombine olacaklardır” şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki işbirliği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mayıs ayı sonunda Çin’i ziyareti sonrasında yoğunluk kazandı. Ziyaretin başlıca sonuçları arasında iki ülke ilişkileri arasında en büyük anlaşma özelliğini taşıyan Gazprom’un 30 yıllığına yılda 38 milyar metreküp gaz sevkiyatı konusunda imzaladığı anlaşma olurken, anlaşmanın toplam rakamı ise yaklaşık 400 milyar doları buldu. (Rusya'nın Sesi)
ilk yorumu sen yap