Top Social

16 Temmuz 2014 Çarşamba

Dünyanın ilk duygusal robotu: Biber

Robot teknolojisi, insansı robotlar, Zihin kontrolü, Yapay zeka, Japonya, Robot Biber (Pepper), Videolar,


Japonya'nın en büyük ikinci telekominikasyon şirketi Softbank, 2015 Şubat'ında satışına başlanacak kişisel robot Pepper'ın duyurusunu gerçekleştirdi. Pepper (Biber) isimli robot, insanların duygularını, yaptığı esprileri anlayabiliyor


Japonya'da 5 Haziran günü, adeta bilim kurgu filmlerinden bir sahne teknoloji dünyasının tam anlamıyla karşısında belirdi. Japonya'nın en büyük ikinci telekominikasyon şirketi Softbank, 2015 Şubat'ında satışına başlanacak kişisel robot Pepper'ın duyurusunu yaparken robotun belli başlı özelliklerini de paylaştı.Pepper, öncelikle konuşabilen ve konuşmaları anlayan bir robot özelliğine sahip. Robot, çevresinde olan bitenleri bulut tabanlı ve oldukça yenilikçi bir yazılım sayesinde algılıyor. Üstelik sahip olduğu yakınlık sensörleri ve mikrofon sayesinde de insanlarla etkileşim kuruyor; konuşup onların soru ya da yanıtlarına göre davranış şekli belirliyor.


4500 adet Japonca kelimeyi anlayabilen robot, kelimelerin söyleniş biçimine göre de sahibinin ruh hali hakkında analiz yapabiliyor.

10.1 inçlik ekrana sahip
Sevimli bir görüntüye sahip olan robotun kolları ve bacakları bulunurken, ön kısmında 10.1 inç boyutunda bir de ekranı yer alıyor. Bu ekranın uygulama geliştiricilerin de desteği ile birlikte Pepper'ın çok daha renkli bir şekilde kullanımına olanak tanıması hedefleniyor.Pili 12 saat gidecek

Pille çalışan robotun şarjı 12 saat gidiyor. Bu ilginç robot için uygulama geliştiricilere destek verileceği ve teknolojinin durmaksızın geliştirilmesinin hedeflendiği açıklanırken; Softbank'ın mağazalarındasatılacağı açıklanan robotların 2000 dolar fiyat etiketi ile Japon tüketicilerin karşısına çıkacağı belirtildi. Pepper'ın İngilizce ve diğer dillerde sürümlerinin ne zaman hazırlanacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

ilk yorumu sen yap