Top Social

11 Temmuz 2014 Cuma

Mars'ta yaşam yer altına mı çekildi? Mars'taki devasa delikler/mağaralar...

Mars'ta yaşam yer altına mı çekildi? Mars'taki devasa delikler/mağaralar...Mars üzerinde, çok karanlık olmaları nedeniyle içleri görülemeyen siyah delikler keşfediliyor. Bu delikler, kızıl gezegende yaşamı koruyabilme olanağına sahip derin yer altı mağaralarının girişi olabilir mi? Yapılan her keşif, bilim insanlarını şaşkına uğratıyor ve Mars’ı incelemeye yönelik ilgiyi artırıyor.Fotoğraftaki bu delik Mars’ta Pavonis olarak isimlendirilen volkanik dağın kumlu eteklerinde tesadüfen keşfedildi. Yapılan analize göre, delik yeraltı mağaralarına açılıyor olabilir. Genişliği 35 metre civarında ve girişi zamanla kapandığı için şu anki derinliği yalnızca 20 metre. Bu analiz, Mars’ın etrafında dolanan Mars Keşfi Yörünge Aracı’nın üstündeki HiRISE ismindeki Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme cihazının çektiği fotoğraflara dayandırılıyor. Henüz Mars yüzeyindeki bu bölümlerde robot tarafından bir inceleme yapılmadı.


Resimde görülen bu olağan dışı delik ise Mars’taki dev yanardağ Arsia’nın yamaçlarında bulundu. Bu görüntü, şu anda Mars’ın etrafında dolanan Mars Keşfi Yörünge Aracı üzerinde yer alan HiRISE cihazı ile 2007’de çekildi. Bu delikler ilk olarak Mars Odyssey (Mars Serüveni) uzay aracından alınan daha düşük çözünürlüklü görüntülerde saptandı. Yukarıda görülen delik, yaklaşık olarak bir futbol sahası büyüklüğünde ve o kadar derin ki Güneş tarafından tamamen aydınlatılamamış.Deliklerin altında yer aldığı düşünülen derin yeraltı mağaralarının Mars’ın zorlu hava şartlarından etkilenmediği için korunma amacı olarak kullanılmış olabileceği iddiaları üstünde duruluyor. Oysa onlarca yıldır Mars'ta hayat olduğunu iddia eden araştırmacılar, Mars'ta yaşamın yer altına çekildiği, yer altında çok büyük şehirleşmeler yapıldığı yönünde iddialarda bulunuyorlar. Ancak son yıllarda meydana çıkan ve daha fazlası sayıda benzerleri de meydana çıkması beklenen bu delikler, bu araştırmacıları doğrular bir nitelik kazanmış durumda. Bu yüzden bu ve benzer deliklerin, NASA tarafından Mars’taki yaşam kanıtlarının izini sürmede oldukça önemli bir başlangıç noktası olarak kabul edilebileceği ifade ediliyor. Bu delikler, yakın gelecekte Mars’a gönderilecek uzay mekikleri ve robotlar için de ana hedef merkezleri olacaklar.

1911 yılında, The New York Times gazetesi de çok ilginç bir konuyu gündeme getirmişti. Gazetenin gök bilimcilerin araştırmalarına dayanarak verdiği haberde "Marslılar iki senede Mars yüzeyinde iki devasa tünel yaptılar." denilmişti.

The New York Times: "Marslılar iki senede Mars yüzeyinde iki devasa tünel yaptılar."


Mars'ta bir zamanlar hayat olduğu artık NASA tarafından kabul ve ispat edildi. Şimdi bu hayatın sona erip ermediği ve sona ermedi ise, yer altına çekilip çekilmediği sorusunun cevabını bulmaya sıra geldi...

ilk yorumu sen yap