Top Social

22 Temmuz 2014 Salı

Quenco megalitik yerleşim yerinin gizemleri

Özge Eryağcı, Space Explorer, Quenco, Antik şehirler, Geçmiş teknoloji devirleri, Adem aleyhisselamdan öncesi, Peru, Cusco, İnkalar, Mumyalar,


Q'inqu ( farklı dillere göre Quechua, Ccento, Kenko, Quenco şeklinde yazılabilir.) Peru'da Cusco ilinin yaklaşık 6 km. kuzeydoğusunda Sacred Vadisi üzerinde yer alan arkeolojik yerleşim alanıdır.

Pek çok akademisyen tarafından İnkalara ait bir yerleşim yeri olduğu iddia ediliyor. İri kaya yüzeylerinin geçmişte nasıl ve ne için böyle işlendiğini kimse açıklayamıyor.Bu iri kayaların içi düzgün şekillendirilmiş yüzeylere sahip bir mağara gibi labirent şeklinde. Inkalar bu alanı mumyalama işlemi için kullanmış fakat orijinal kesimi bunun için gerekli değil.

Bu alanda bir çok kesilmiş yüzeyler mevcut. Bunların oldukça aşınmış olması fazlasıyla eski olduğu izlemini uyandırıyor ve bunlar İnka taş ocaklarını temsil ediyor.

Düzensiz kesimlere sahip olan bu kayaların nasıl taşındığı ve nereden getirildiği tam olarak tasvir edilemiyor.

Ayrıca tüm köşeler hafifçe yuvarlatılmış fakat herhangi bir alet izine dair kanıt yok. İnkaların bronz keskileri bu şekli veremezdi. Hatta onların demir testereleri veya önemli sayılabilecek demir araçları bile yoktu.

Yerel bir uzman olan Jesus Gammara, Cusco ve Sacred Vadisindeki gibi işlenmiş bu kayalardan, 5000 kadar fazla sayıda olduğuna inanıyor.

Aklımıza şu soru geliyor: "Bunu kim yaptı?"Bir fikre göre İnkalardan binlerce yıl önce, bir zamanlar var olmuş eski bir kültüre ait olan toplumlara ait olabilir. Şurası kesin ki; onlar ileri teknoloji formuna sahiptiler... Sonra da bunu kaybettiler... (Özge Eryağcı / www.SpaceExplorer.TV)


ilk yorumu sen yap