Top Social

26 Temmuz 2014 Cumartesi

Arjantin'de şimdiye kadarkilerin en büyüğü olan dinozor bulundu.

Arjantin, Dinozorlar, Arkeoloji, Geçmiş teknoloji devirleri, Adem aleyhisselamdan öncesi,


Bilim adamları Arjantin'de dünyanın en büyük dinozoru olduğuna inanılan bir yaratığın kemiklerini ortaya çıkardı.

Dev uyluk kemiğinin ölçülerine göre bu otobur, 40 metrelik bir en ve 20 metrelik uzun bir boya sahip olmalı.

Paleontologlar bunun bir grup sauropod dinozorunun bir parçası olan titanozorların yeni bir türü olduğunu düşünüyor. Uzun boyunları, uzun kuyrukları ve küçük kafalarıyla karakterize edilen bu türün Kretase döneminden kalma olduğu düşünülüyor.

Bu mega dino, bir önceki rekor sahibi Arjantinozorus'tan 7 ton daha ağır olup 77 ton ( yaklaşık 14 fil ağırlığında ) olduğu düşünülüyor.

Bir çiftçi, Patagonya'da Trelew'in 250 km batısında olan La Flecha yakınındaki çöl topraklarında fosilleşmiş kalıntılar keşfetti.Paleontoloji Egidio Ferugliom Müzesi bilim adamları kazı alanında yaklaşık 150 kemik olan 7 parça iskeletler buldu.

Dr. Jose Luis Carbellido ve Dr. Diego Po'nun liderlik ettiği araştırmacılar şunları söyledi:

"Önceden bildiğimiz hayvanların, dev hayvanların boyutunu aşan bu kemiklerin ölçüleri göz önüne alındığında söyleyebiliriz ki; bu yeni dinozor dünya üzerinde yürümüş en büyük hayvandır."

" Uzunluk olarak; başından kuyruğunun ucuna kadar 40 metredir. Ayaktayken başına kadar olan kısım ise 7 katlı bir binaya eşit olup 20 metredir."95-100 milyon yıl önce Patagonya ormanlarında yaşayan bu yaratığa henüz bir isim verilmediğini eklediler.

" Çiftlik sahiplerinin keşif hakkında bizi uyarmaları üzerine, bu isim; hayvanın ihtişamına ve bölgenin onuruna yakışacak bir isim olacak" dedi araştırmacılar.


(Adguk, Çeviri: Özge Eryağcı, www.SpaceExplorer.TV)


ilk yorumu sen yap