Top Social

26 Temmuz 2014 Cumartesi

Uzayda bile yaşayabilen dünyalı hayvan: Su ayısı (Tardigrade)

Uzayda hayat var mı?, Uzayda yaşayan canlılar, Su ayısı, Tardigrade, NASA, ISS, Canlı yayın, Space Explorer, Uluslar Arası Uzay İstasyonu, Paul Hellyer, Videolar,


Karda, buzda, su altında! Ya da uzayda! Hiç farketmez!

Bilinen adı “Su ayısı”, bilimdeki adı ise ‘tardigrade'... Bu canlı türü tam 200 yıl yaşıyor! Eksi 457 derece soğuğa, 357 derece sıcağa bile dayanıyor.


2007 yılında bilimsel adı ‘tardigrade’ olan, ama ‘su ayısı’ olarak da bilinen mikroskopik bir canlı türü, uzay ortamında sağ kalmayı beceren ilk hayvan olma ünvanına ermişti.

Uzayın oksijensiz boşluğunda -üstelik dondurucu bir soğukta- güneş rüzgarlarının radyoaktif etkisine karşı göğüs germek, her yiğidin harcı değil. Bilim dünyası, tardigrade’in bu yeteneğini daha ayrıntılı biçimde incelemek için kolları sıvadı.

Uzayda Bile Yaşadı!

Bu mikroskopik astronot, Nasa’nın Endeavour mekiği ile 2011 yılında bir kez daha uzay yolculuğuna çıktı.
Amaç, boyu bir milimetreyi bile bulmayan, fakat dünyanın en dayanıklı hayvan türü olarak tanımlanan ‘su ayısının’ yerküreden ayrılsa dahi yaşamayı nasıl sürdürdüğünü keşfetmek.

İtalyan Uzay Araştırmaları Merkezi tarafından desteklenen proje çerçevesinde uzay yolculuğunun organizmaları moleküler düzeyde nasıl etkilediğine dair yedi ayrı deney gerçekleştirilecek .

Bilim insanları, tardigrade DNA’sının bir değişikliğe uğrayıp uğramadığını merak ediyor. Ayrıca uzayın vakum etkisi altında kalmasına karşın, aşırı susuzluğa ve kozmik ışınlara yenik düşmemeyi nasıl becerdiği araştırılacak.

Tardigrade, mikroskop altında bakıldığında cüsseli bir ayıya benziyor. Karada olduğu kadar, denizde ve tatlı suda da yaşabilen çok küçük bir hayvan.Genlerinin incelenmesi sonucu, önce tatlı suda ortaya çıkan tardigrade’in yüksek adaptason becerisiyle toprak üzerine de sıçradığı anlaşıldı.

Bu küçük hayvanın, yaşam şartlarının zorlaştığı durumlarda, en temel biyolojik ihtiyaçları dışında metabolizmasını tamamen uykuya yatırarak sağ kalma becerisi geliştirdiği söyleniyor.

Bütün bu bilgilerden sonra, NASA'nın Uluslar Arası Uzay İstasyonu'ndan canlı yayın yaptığı sırada görüntüye karışan bu videodaki acayip nesnenin ne olduğunu anlamak isterken, "Uzayda da yaşayabilen canlılar bizim dünyamızda bile var. Başka dünyalarda neden olmasın" diye düşünmek gerekiyor.

Bu da ilginizi çekecektir: 

Tarihi açıklamalar: Kanada Savunma Bakanı UZAYLILARI anlatıyor | Paull Hellyer - Tünelin Sonundaki Işık


ilk yorumu sen yap