Top Social

6 Ağustos 2014 Çarşamba

Dev yolcu balonları ile uzay turizmi

Uzay turizmi, Dev yolcu balonları, Helyum balonları, Paraşütler, Videolar, Yeni keşifler, New Mexico, Space Explorer,World View Enterprises isimli şirket tarafından geliştirilen ve 30 km den daha yüksek irtifalara tırmanabilen dev yolcu balonunun ilk denemeleri başarıyla tamamlandı.

Uzay turizmi konusunda faaliyet planları yapan World View Enterprises, 6 yolcu kapasiteli kapsülle beraber yerden 32 km yüksekliğe kadar ulaşabilen 400 bin metreküp hacmindeki dev helyum balonlarını kullanmak suretiyle bir ilke imza atmak istiyor. Azami yüksekliğe ulaşan balonlar, bu seviyede 2 saat boyunca uçmaya devam ediyor ve gezegenimizi uzaydan izleyen yolcularına inanılmaz bir deneyim yaşatıyor.

Yere iniş, helyum balonundaki gaz miktarının azaltılması ve özel paraşütler yardımı ile gerçekleştiriliyor. Kalkış ve iniş süreleri de dahil olmak üzere, uçuşun toplam süresi ise 5 ila 6 saat arasında değişiyor.

Uzay turizmi için kullanılması planlanan söz konusu balonların yarı ölçülerine sahip ilk prototipi, World View Enterprises tarafından New Mexico’da başarıyla denendi. 200 kg yük takılı olan balon yerden 36 bin 500 metre yüksekliğe ulaşarak bu alandaki yeni rekorun da sahibi oldu.

ilk yorumu sen yap