Top Social

10 Ağustos 2014 Pazar

Dinozorlar hakkındaki fikirler değişti: Dinozorların hepsi tüylü ve telekliydi.

Dinozorlar, Evrim aldatmacası, Geçmiş teknoloji devirleri, Rusya, Çin, Nesli tükenen hayvanlar,
Rusya’nın Zabaykalye bölgesinde elde edilen buluntular, dinozorların hakkındaki fikirlerin değişmesine yol açtı.

Zabaykalye'deJura devrinde yaşamış sürüngenlerin taşlaşmış kalıntıları bulundu. İnceleme yapan bilim adamları, bütün dinozorların şu veya bu derecede telekli ve tüylü olduğu sonucuna vardı. 

Dinozorun taşlaşmış kalıntıları, önceleri sanıldığı gibi 90 milyon yıl önce değil, 240 milyon yıl önce bu canlıların proto telekleri olduğunu tahmin etmek imkanını verdi. Buna göre, dinozorlar sürüngenlere benzemekten çok kuşlara benziyordu.

Zabaykalye bölgesinde kalıntıları bulunan dinozor türüne kulindadromeus adı konuldu. Bilimcilere göre, otçul olan iki ayaklı bu dinozorun uzunluğu 1,5 metre. Kısmen korunmuş 6 kafatası parçası ve iskeletinin bazı parçaları bulundu. Kulindadromeus’un başı küçük, kuyruğu uzun.Gövdesinin değişik kesimlerindeki deri kaplamasının 6 türü olduğu meydana çıktı. Omuz kesiminde tavuğun tüylerine benzer tüyleri vardı.

Bilim adamları, Zabaykalye bölgesinde elde edilen buluntunun dinozorlara dair fikirlerin tamamen değişmesine yol açacağından emin. Önceden tüylü dinozorlara dair bilgiler yalnızca Çin’den alınıyordu. Tüylerin yırtıcı dinozorların bir özelliği olduğu sayılıyordu. Şimdi otçul dinozorların da telekleri olduğu öğrenildi. Gerçi bilim adamları, bütün dinozorların tüylü ve telekli olduğunu iddia edecek değil. Çünkü büyüyünce hepsinin tüyleri ve telekleri korunmuyordu. Bazılarının ömrünün erken döneminde telekleri vardı. Sonradan yerini pullar alıyordu.

Araştırma ekibinden Olga Vanşina’nın sözlerine göre, dinozorlar ne kuşlardı ne de protokuşlardı. Dişleri ve telekleri olan ve teleklerden yararlanmakla hareket eden bir canlıydılar. 
ilk yorumu sen yap