Top Social

4 Ağustos 2014 Pazartesi

Uzay yürüyüşü yapan ilk kadın da bir Rus: Svetlana Savitskaya
31 yıl önce 1984 yılının Temmuzunda bir kadın dünyada ilk kez uzay yürüyüşü yaparak 3 saat 35 dakika boyunca uzay gemisi dışında uzayda kalmıştır. Bu başarı, Sovyet kadın kozmonotu Svetlana Savitskaya tarafından elde edilmiştir.

Kadın kozmonot tarafından uzay yürüyüşünün yapılması, dünya uzaycılığının gelişmesinde tarihsel bir olay oldu. Svetlana Savitskaya’nın anlattığına göre bu uzay yürüyüşü kendisinin isteği üzerine gerçekleştirildi. Svetlana Savitskaya araştırıcı kozmonot olarak 1982'de yaptığı ilk uzay uçuşundan sonra, uzay yürüyüşü yapabileceğine kanaat getirdi.

Svetlana Savitskaya’nın anlattığına göre kendisi kozmonot elbisesini ve uzay gemisinin ilgili bölümünü gördükten sonra uzay yürüşünü yapabileceğini anladı. ABD’de o zaman “Şattl(şattıl) uzay mekiği" ile uzay uçuşları yapılmasına başlanmıştı. Amerikalılar bir-birbuçuk yıl sonra uzay gemisinin mürettebatına kadın astronotlardan birini dahil etmeye hazırlanıyorlardı. Amerikalıların Ruslardan önce, Amerikalı kadın astronotun dünyada ilk kez uzay yürüşüyünü yapmasını sağlamaya çalışacakları açıktı. Svetlana Savitskaya tüm bu fikilerini uzay araştırmalarının yöneticilerine anlattıktan sonra uçuşa hazırlıklar yapmak talimatını aldı.

Savitskaya ta gençliğinden uzay uçuşu yapmayı hayal ediyordu. Bunun için de havacılık sporu ile uğraşmaya başlamıştı. Yaklaşık 10 yıl içinde Sovyetler Birliği akrobasi karmasının üyesi olmuştu.. 1970'te Savitskaya pistonlu uçaklarla akrobasi yarışlarında dünyada birinci sırayı tutmuş, paraşütle grup halinde atlamada 3 dünya rekorunu ve jet uçakları ile uçuşlarda 18 rekor kırmıştır. Moskova’daki Havacılık enstitüsünü bitirdirkten sonra öğretmen pilot olarak, sonra da deneme pilotu olarak çalışarak “MiG-21”, “Mig-25”, "Su-7” ve “İl-28” modeli uçaklar denemiştir. 1980'de Svetlana Savitskaya kozmonotlar ekibine alınmıştır.

17 Temmuz 1984’te Baykonur uzay üssünden uzaya atılan “Soyuz T-12” uzay gemisinin mürettebatını üç kozmonot oluşturdu. Vladimir CanibekovSvetlana Savitskaya ve İgor Volk. Bu kozmonotlar üç meslek arkadaşının faaliyet yürüttüğü “Salüt” yörünge istasyonuna uçuşa çıktılar. Bu uzay ekibi tarafından bazı tıp araşırmalarının gerçekleştirilmesi planlandı.Svetlana Savitskaya uzay yürüyüşünü ekibin komutanı Vladimir Canibekov ile birlikte yaptı. Bu, uzay uçuşu sırasında gerçekleştirilmesi planlanan en önemli deneme idi. Savitskaya kendisine verilen tüm görevleri yerine getirdi.

İki kez Sovyetler Birliği Kahramanı ünvanına layık görülen Sovyet kozmonotu Svetlana Savitskaya Rusya parlamentosunun Alt Kanadına bağlı Savunma Komitesinin üyesi ve Sovyetler Birliği kahramanları Derneği başkan yardımcısı olarak politik ve toplumsal faaliyetlerle uğraşıyor.

Svetlana Savitskaya adı uzay yürüyüşünü yapmış olan ilk kadının adı olarak uzaycılığın tarihinde kalacak. Bundan başka Galaksimizde iki küçük asteroide de Svetlana Savitskaya adı verildi.
ilk yorumu sen yap