Top Social

8 Ağustos 2014 Cuma

Rosetta uzay mekiği 10 yıl sonra hedefine ulaştı: 6,4 milyar kilometre öteden fotoğraflar

ESA, Avrupa Uzay Ajansı, Kuyruklu yıldızlar, Rosetta uzay mekiği, Space Explorer, Gök taşı madenciliği, Uzay madenciliği, Uzaydaki madenler,


Avrupa Uzay Ajansı’nın 2004′te fırlattığı Rosetta adlı uzay mekiği sonunda hedefine ulaştı. Churyumov-Gerasimenko (67P) adlı kuyruklu yıldıza ulaşmak üzere yola çıkan Rosetta, 6,4 milyar kilometre yol kat ettikten sonra Gerasimenko’ya varmayı başardı.

Churyumov-Gerasimenko (67P)’den ilk fotoğrafları gönderen Rosetta, şimdi üzerinde taşıdığı Philae adlı uzay aracının iniş yapabilmesi için en uygun noktayı arayacak, bir yandan da kuyruklu yıldızın fotoğraflarını çekmeyi sürdürecek. Philae yüzeye başarılı bir şekilde çıkabilirse ilk defa bir uzay aracı bir kuyruklu yıldızın üstüne inmiş olacak. Philae’in hedefi ise, yüzeyi fotoğraflarla belgelemek ve evrenin yaratılışından kalmış olan bu parçayı meydana getiren buz, toz ve kayaları incelemek.
Yüzeyde ne gibi bulgularla karşılaşacağı henüz bilinmese de, ilk defa bir kuyruklu yıldıza bu kadar yakından bakmış olacağız. Rosetta’nın şimdiye kadar çektiği görüntüler. Büyütmek için resimlerin üzerlerine tıklayınız. 
ilk yorumu sen yap