Top Social

12 Ağustos 2014 Salı

Rusya, Ay'da üs kurmaya 2018'de başlıyor.

Rusya, Ay, Ay'da üs, Roskosmos,


İzvestiya gazetesinin Roskosmos tarafından hazırlanan ve 2015 ila 2026 yıllarını kapsayan Federal Uzay Programı’nı kaynak göstererek geçtiği haberde, Rusya’nın Ay’da kurmayı planladığı üssün yapımı için gerekli teçhizat ve malzemelerin üretimine 2018 yılında başlanacağı belirtildi.


Söz konusu programın Ay’a yapılacak pilotlu uçuşların esaslarını düzenleyen kısmı, Ay’da inşa edilmesi planlanan üsle ilgili mimari ve teknik kararların alınmasına yardımcı olması maksadıyla Dünya üzerinde 4 modüllü (yaşam, laboratuar, enerji ve modernize bağlantı) bir prototip Ay üssünün inşa edilmesini de öngörüyor. İlgili proje kapsamında üste kullanılmak üzere özel bir mobil vincin yanı sıra, keşif ve kablo döşeme faaliyetleri için greyder, ekskavatör ve mobil bir robot da imal edilecek.

İzavestiya gazetesinin aktardığı bilgilere göre, kurulması planlanan Ay üssüne ilişkin bilimsel-araştırma ve tasarım-geliştirme çalışmaları 2018’den itibaren finanse edilmeye başlanacak. Roskosmos söz konusu faaliyetlerin tamamı için 2025 yılına kadar olan dönemde 10,37 milyar rublelik (yaklaşık 284,5 milyon dolar) bir kaynak talep ediyor.
ilk yorumu sen yap