Top Social

23 Ağustos 2014 Cumartesi

Satürn'ün uydusu Titan'da yaşam var mı?


Cassini uzay aracının, Satürn’ün en büyük uydusu Titan'a yaptığı çok sayıda yakın uçuş sırasında topladığı bilgiler, uydunun buz kabuğu yüzeyi ve yeraltındaki okyanusun yapısının daha iyi anlaşılmasını sağladı

Uzaybilimciler Satürn gezegeninin en büyük uydusu Titan'da hayat olması ihtimali üzerinde duruyor. Uzun zamandır, Titan'da var olduğuna inanılan dev yeraltı okyanusunda yaşam olabileceği düşünülüyordu.

Cassini uzay aracının, Titan'a yaptığı çok sayıda yakın uçuş sırasında topladığı ağırlık ve topografi bilgileri, uydunun buz kabuğu yüzeyi ve yeraltındaki okyanusun yapısının daha iyi anlaşılmasını sağladı.

Bu ayın başında yayınlanan bilimsel makalede, NASA araştırmacıları Titan'daki okyanusun Lut Gölü kadar tuzlu olabileceğini belirlediklerini kaydediyor.

Araştırmacılar, tuzlu derken sadece sodyumdan bahsetmediklerine dikkat çekiyor.

Makalenin baş yazarı Fransa'daki Nantes Üniversitesi'nde görevli uzaybilimci Giuseppe Mitri, Titan'ın aşırı tuzlu okyanusunun muhtemelen sülfür, sodyum ve potasyum karışımından oluştuğunu söyledi.

Nasa'nın yaptığı açıklamaya göre Mitri, "Dünya standartlarına göre aşırı tuzlu bir okyanus" diyor. "Bu bilgiler, bu okyanusun, günümüz yaşamını destekleyen bir yaşam alanı olma ihtimalini değiştirmiş olsa da geçmişte durum çok farklı olmuş olabilir."


NASA bilim adamlarının yıllar boyunca "Mars'ın radyasyon seviyesi yaşama el vermeyecek derecede yüksek." dedikten sonra geçtiğimiz yıl "Mars'ın radyasyon oranı dünyamız ile aynı değerde ve astronotların hayatta kalması mümkün olabilir." dediğini, NASA'nın da yanılabileceğini hatta isteyerek yanıltabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ne hikmetse NASA, uzayda yaşam olabileceği ümidi bulunan her meselede bir engel açıklayıp zihinleri kilitliyor. Bu sefer de "aşırı tuz" yaşama mani sebep olarak göz önüne konuldu.

Cassini uzay aracının topladığı verileri kullananarak Titan'ın yerçekimi alanındaki değişkenlik üzerinde çalışan araştırmacılar okyanusun tuz oranının çok yoğun olduğu, dünyadaki en tuzlu su bölgelerindeki miktara eşitlendiği sonucuna vardı.

Topografi verileri uydunun kabuğunun donma sürecinde olduğunu da ortaya çıkardı. Kabuğun kalınlığındaki değişkenlik, okyanusun yavaş yavaş donduğuna işaret ediyor.

Cassini projesi uzaybilimcilerinden Linda Spilker, "Titan son derecede şaşırtıcı bir dünya olduğunu kanıtlamaya devam ediyor ve biz de uzun ömürlü uzay aracımız Cassini yardımıyla yeni gizemleri en az eskilerini çözdüğümüz kadar hızlı çözmeye devam ediyoruz" dedi. Spilker Titan’la ilgili çalışmada yer almadı.

Satürn'ün uydusu Titan'ın yüzeyini gösteren yapay renklendirmeli video

ilk yorumu sen yap