Top Social

28 Ağustos 2014 Perşembe

Samanyolu'nda dünya benzeri ve yaşanabilir milyarlarca gezegen var.

Samanyolu galaksisi, Dünya benzeri gezegenler, Su bulunan gezegenler, Dünyanın ikizleri, Hayat olabilecek gezegenler, Space Explorer, Yaşama elverişli gezegenler, NASA,Samanyolu galaksisinde, Dünya büyüklüğünde gezegenlere sahip 8.8 milyar yıldız olduğu bildirildi. Gökbilimciler, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) emekliye ayrılan Kepler uzay teleskobunun verilerini temel alarak yaptıkları hesaplamada, galaksimizde, Dünya büyüklüğünde gezegenlerin etraflarında döndüğü en az 8.8 milyar yıldız olduğunu açıkladı. Güneş benzeri yıldızların yaklaşık yüzde 22'sinin büyüklük ve ısı olarak dünyaya benzediği belirtildi. Gökbilimciler, keşfedilen gezegenlerin güneşlerine uzaklıkları açısından ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğuna dikkat çekti. 


Proceedings of the National Academy of Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Samanyolu Galaksisi'nde dünya gibi yaşanabilir en az 8.8 milyar gezegen daha yer alıyor. NASA'nın araştırması Samanyolu'nda dünya nüfusundan daha fazla gezegenin olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılardan Geoff Marcy, "Bu gezegenlerin atmosferlerini inceleyeceğiz ve yaşama uygun olduğunu düşündüğümüz gezegenlerin buna ne kadar uygun olup olmadıklarını araştıracağız." dedi. Bunun yaşama elverişli milyarlarca gezegen anlamına geldiğini söyleyen Marcy, "Eğer galakside yalnız değilsek şimdiye kadar neden diğer medeniyetlerden ses çıkmıyor? " diye sordu. (06.11.2013)

Rus ordusu: "Uzaylı işgaline karşı koyacak gücümüz yok."

NASA bilim adamı: "Küresel ısınma nedeniyle uzaylı istilası yaşanabilir."
ilk yorumu sen yap