Top Social

30 Eylül 2014 Salı

Belgesel: Havadaki Tehlike: Boeing 787 (Boeing'e ve uçaklarına neler oluyor?) Video

Belgesel: Havadaki Tehlike: Boeing 787 (Boeing'e ve uçaklarına neler oluyor?) VideoBatının pek çok dev şirketi gibi Boeing de aslında çoktan iflas etti. Boeing sipariş aldığı ve ödemesini de altığı pek çok uçağı yıllardır sahiplerine teslim edemedi.  Son dönemde bu darlığı atabilmek adına geliştirdiği ve büyük büyük söylemlerle ve iddialarla sunumunu yaptığı modellerinin de aslında hiç de göründüğü gibi olmadığı hatta bunların bazılarının uçuşlarının yasaklandığı meydana çıktı. 

Boeing içinde bulunduğu ekonomik darlık nedeni ile yeterince mühendislik, ar-ge ve test çalışması bile yapamamıştı. Satır aralarını da okuyabilirseniz, izleyeceğiniz bu belgeselde "Bu güne kadar Türk havacılık sektörünün gelişmesine izin vermeyenler neden şimdilerde hiçbir engel çıkartmıyorlar hatta neden bu gelişmenin önünü açıyorlar? Ülkemizin sürekli olarak bu devletlerin dara düşmüş firmalarından uçak satın almasının, parası verilmiş sivil ya da askeri uçakları bazen 6-7 sene gecikmeli olarak almasının ve hiçbir gecikme faizi ya da indirimi uygulamamasının sebebi nedir?" sorularına da cevap bulabileceksiniz.  Türkiye yakın bir gelecekte "Bütün dünyada hava yolu taşımacılığı yerine demir yolu taşımacılığına devasa yatırımlar yapıldığı ve hatta okyanusların altından bile geçecek, ülkeleri değil kıt'aları birbirine bağlayacak, on binlerce kilometrelik süper hızlı tren yollarının yapıldığı dönemde, biz neden gözümüz kapalı olarak hava yolu taşımacılığına yatırım yapmak zorunda bırakıldık? Bu tarihi, bu stratejik hatayı, bu dar bakış açısını neden büyük bir başarı olarak gösterdik? sorusunu soracak.(SpaceExplorer.TV)
ÖNEMLİ: Yaklaşık 45 dakikalık ve çok emek verilerek hazırlanmış belgesel niteliğindeki videosunu "özel" olarak işaretleyip  genel erişimden kaldırmış Al Jazeera Turk kanalı...  Kesin deliller ile ispat edilerek hazırlanan bu videonun genel erişimden kaldırılması çok nahoş bir hareket şekli olmuş. Zaten Katar merkezli gözükse de CIA merkezli olan Al Jazeera Turk'un bu belgeseli nasıl hazırlayıp yayınladıklarına da şaşmış kalmıştık. Şimdilik bizim hazırladığımız kısa bir bilgilendirme videosunu izleyebilirsiniz.ilk yorumu sen yap