Top Social

11 Kasım 2014 Salı

Google NASA'dan askeri hava üssü aldı. Google X'in havacılık ve uzay alanındaki hedefleri merak ediliyor.

NASA, ABD, Google, Google X, Havacılık, Uzay, Askeri üsler, Robot teknolojisi,


Kabul edilmesi gerekiyor ki Google artık sadece bir arama motoru değil. Google uzun zamandır yatırımlarını sadece internet teknolojilerine değil, çok farklı alanlara da yönlendiriyor. Bu adımlarından biri olarak Google, Amerika Birleşik Devletleri’nde Moffett Hava Üssü'nün operasyonunu NASA’dan devir alacak
Bugüne dek Google’ın kurucularının özel jetlerini park ettikleri hava üssü, Google tarafından önümüzdeki 60 yıl için kiralandı. Google ile ABD hükümeti arasındaki anlaşma gereğince, Google bazı üsteki bazı hangarları yenileyecek, üssün bakım ve onarım çalışmalarını üstlenecek.
Moffett Hava Üssünün bakım ve operasyon işlerinin yıllık maliyeti toplamda 6.3 milyon doları bulduğunu açıklayan NASA, üssün Google’a devredilmesiyle birlikte Google’ın 60 yıllık kiralama süresi boyunca 1.16 milyar dolardan fazla bedeli harcayacağını açıkladı.
Google, anlaşmada belirtilen modelle birlikte ilk etapta üste bulunan birinci hangarı yenilerken, ikinci ve üçüncü hangarı da yenileyecek. Karşılığında da tüm bu hangarlar ve pist, kısacası tüm üs, Google tarafından kullanım hakkına sahip olacak. Google’ın çekirdek şirketlerinden biri olan ve bu gayrimenkul anlaşmasının operasyonu üstünde çalışan Planetary Ventures LLC, bir 200 milyon doları daha yine bu üssün rehabilitasyon ve yenileme çalışmalarında kullanacak.
Google’ın hava üssünü Google X için bir merkez haline getirmesi bekleniyor. Yani Google bundan böyle AR-GE faaliyetlerinin bir kısmını, robotik çalışmaları ve test uçuşlarını (havacılık ve belki de uzay keşfi için) büyük ihtimalle bunlar için çok elverişli bu alanda gerçekleştirecek.
Google'ın insansız hava araçları ve çok özel uydular ile bütün dünyaya ücretsiz internet hizmeti vermek ve bunun karşılığı olarak reklam yayınlamak gibi iddialı projeleri de var. Diğer yandan ise ABD'nin son yıllardaki ekonomik bunalımının iyice arttığı ve temel masraflar için bile kaynak bulamadığı, bu dardan çıkmak için projeler üretmek zorunda olduğu yönünde yorumlar da var. 

ilk yorumu sen yap