Top Social

11 Kasım 2014 Salı

Hamam böcekleri biyonik robotlara dönüştürüldü. Arama kurtarmada kullanılıyor. [video]

videolar, Biyonik robotlar, Robot teknolojisi, Robot ordular, Zihin kontrolü, Elektromanyetik savaş, Uzaktan nöral denetim, Beyin kontrolü, Cihazdan beyine iletişim,
Kuzey Karolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hamam böceklerini arama kurtarma çalışmalarında kullanmak üzere “eğittiler.” Araştırmacılar, “görünmez çit” adını verdikleri bir teknoloji kullanıyor. Söz konusu teknoloji, daha önceden sese duyarlı hale getirilen hamam böceklerini belirlenen bir alanda tutarak aranan şeyi veya insanı bulmasını hedefliyor. Üstelik böceklerin sırtına yerleştirilen sensörlerden, nereye gideceklerini belirlemek de mümkün.

Öte yandan sırttaki 3D mikrofonlar, sesin nereden geldiğini, ne kadar uzaklıkta olduğunu saptayarak arama kurtarma işini daha etkili hale getiriyor. Çalışmaların daha verimli olması açısından hamam böceklerinin adeta bir takım gibi birlikte hareket etmesi gerekiyor. “Görünmez çit” sisteminin geliştirilmesi de bu yüzden. Sistemin nasıl çalıştığına dair fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

ilk yorumu sen yap