Top Social

19 Kasım 2014 Çarşamba

Katil uydular, yeniden görevde mi?

Katil uydu, Rusya, ABD, Şangay Birliği, Elektromanyetik savaş, e-bomba, Cisim 2014-25E, Uzay savaşları, Kinetik önleme uydusu, Partikül silah sistemleri,


Uzayda, soğuk savaş yıllarının hikayelerini anımsatan bir gerginlik yaşanıyor.

Rusya ve Çin'in başını çektiği Şangay Birliği ile, Batılı ülkeler ve Siyonistler arasındaki gerginlik, uzay alanına da çoktan yansımıştı. ABD ve AB'nin Rusya'ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımlar karşısında, Rusya da batıya karşı bir takım kozlar kullanmıştı. Bunlardan biri de Uluslar Arası Uzay İstasyonu'na astronot ve kargo götürüp getirecek bir uzay mekiği bile kalmamış olan ABD'ye, her sefer için 75 milyon dolar gibi çok ağır bir fatura çıkartmak olmuştu. Şimdi ABD, UUİ'daki faaliyetlerini devam ettirebilmek için Rusya'ya muhtaç ve çok ağır maliyetlere mahkum...

Önceki yıl bir Rus denizaltısının ABD kıyılarında altı ay boyunca dolaştığı ve fark edilemediği meydana çıkmış, bu yıl Rusya'ya rest anlamında Karadeniz'e gönderilen ABD savaş gemisinin, silahsız bir Rus uçağı tarafından elektromanyetik bomba (e-bomba) tarafından, hiç can kaybı yaşanmadan kullanılamaz hale getirildiği, bütün elektronik sistemlerinin bir anda imha edildiği meydana çıkmıştı. Geminin üst düzey komutanları "Can güvenliğimiz sıfır. Karşı koyma gücümüz sıfır.." diyerek hemen istifalarını sunmuşlardı Amerikan Donanmasına... Görünen o ki, Rusya bununla da sınırlı bırakmadı karşı atağını...

Öyle görünüyor ki Rusya, Sovyetler Birliği döneminde çok sık kullandığı "Katil uydular"ını yeniden sahneye çıkardı.

Rus ordusu tarafından uzaya fırlatılan esrarengiz bir cisim, Batılı uzay ajansları tarafından takibe alındı.

Cismin bir uydudan arta kalan kalıntı mı, yoksa Rusların Batılı uyduları avlayıp imha etmek için kullanacağı bir silah mı olduğu bilinmiyor.

Son birkaç haftadır, Rusya ve Batı'daki amatör gökbilimciler ve uydu takipçileri, Cisim 2014-28E adı verilen bu cismin uzayda sıradışı manevralar yaparak Rusya'ya ait diğer cisimlere doğru yol aldığını gözlemledi.

Cisim ilk önce Mayıs ayında Rusya'nın uzaya fırlattığı haberleşme uydusunun bir parçası olarak tanımlanmıştı. Ancak ABD ordusu cismin hareketlerinden şüphelenerek cismi takibe aldı.

Şimdi cismin amacının ne olduğu bilinmiyor ve çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Bu olasılıklardan biri uzayı adeta bir elektrik süpürgesi gibi uydu kalıntılarından temizlemek amacıyla gönderilmiş olabileceği. Ya da uydulara yakıt ikmali ve tamirat amaçlı olabileceği tahmin ediliyor.

Ama Rusya'nın bu cismin fırlatılmasıyla ilgili bilgi vermemesi, cismin tuhaf hareketler yapması ve çok faal halde olması amacının daha farklı olabileceğine dair şüphelere neden oluyor.

Londra merkezli düşünce grubu Chatham House araştırma müdürü Patricia Lewis esrarengiz cisimle ilgili şunları söyledi:

"Ne olursa olsun, bu deneysel bir cisme benziyor. Bir kısmı sivil bir kısmı da askeri olmak üzere birkaç fonkisyonu olabilir. Bir olasılık bir tür kavrayıcı çubuk olmasıdır. Diğer bir olasılık ise diğer uydulara ateş eden kinetik saçmalara sahip olması. Ya da uydudan uyduya siber saldırı ve karıştırma amaçlı olabilir."

Anti-uydu silah sistemleri: "Katil uydular" olarak da bilinen bu uyduların amaçları düşman uydularını yok etmektir. Düşman uyduları vurmak için kinetik mermiler ya da enerji veya partikül silah sistemleri kullanırlar.
ilk yorumu sen yap