Top Social

5 Aralık 2014 Cuma

Emin misiniz? Mars gerçekten kızıl mı?


Emin misiniz? Mars gerçekten kızıl mı?
Mars gerçekten kızıl mı?


Fotoğraflarda NASA'nın mavi logosu bile kızıl görülüyorsa, Mars'ın kızıl görülen görüntüsü gerçek görüntüsü mü?

(Aşağıda okuyacağınız haber 22 Ocak 2004 tarihinde ntvmsnbc'de yayınlanmış ve o günden bu güne, her nedense gereğince bu konunun üzerine gidilmemiştir.)

Spirit uzay aracının gezegenden gönderdiği fotoğraflarda ‘kızıl’ renkte gözüken Mars yüzey renginin bilimsel yöntemlerle kesin olarak tespit edilmesi için bilim adamları harekete geçtiler.

 Güneş ışınlarının ısıtması sonucu, milyonlarca yıl önce var olduğu düşünülen su, buharlaşmış ve gezegen, toprağındaki kuraklıktan dolayı kızıl bir renge bürünmüştü. Kızıl gezegen olarak anılan Mars’ın Dünya ölçütlerine göre renginin kesinliği ise tartışılıyor.

Renk tespiti için gerekli aralarında kalibrasyonu dahil çeşitli tekniklerin kullanılacağı renk tespitinin aylar alacağı belirtiliyor. Panoramik kamera uzmanları Spirit’in gönderdiği fotoğraflardaki renk değişimlerine dikkat çekiyorlar. Spirit’in çektiği fotoğraflardan birinde, esasen mavi olan NASA amblemi kiremit kırmızısı görünüyor.Mavi olan NASA amblemi Spirit'in çektiği fotoğraflarda
kiremit rengi gözüküyor
RENK YANILSAMASI
Spirit’in gönderdiği fotoğraflar üzerinde yorum yapan Washington University fizik profesörü Ray Arvidson fotoğraflarda görünen pas rengi yüzeyin ve somon rengi gökyüzünün Mars yüzeyinde bulunan bir insanın gözünün algılaması ile aynı olduğunu ancak bu görünen renklerin renkler skalasında gerçek yerinin saptanmasının zaman alacağını ifade etti. Dr. Arvidson fotoğralardaki renklere karşı göz yanılsamasının bir örneği olarak Viking uzay araçlarının 1976 çektikleri fotoğraflarda Mars’ın çikolata rengi görünmesini gösterdi.


Bu haberden sonra bir de şunlara bakalım. İlk olarak, Avusturya'dan teleskobu ile Mars'ı görüntüleyen bir araştırmacının elde ettiği görüntüleri izleyelim.

Şimdi ise, 35 yıl önce NASA'da çalışırken, Nasa'nın Mars'a indirdiği uzay aracını incelemeye gelen Mars insanlarını gören NASA çalışanları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. İzleyelim:

Ya Ruslar bu konuda ne düşünüyor? Rusya'nın önde gelen saygın bilim adamlarına göre NASA Mars'ta hayat olduğunu saklıyor. İzliyoruz:Bitmedi... NASA'nın bütün dünya insanlığını ahmak yerine koyup kandırdığını ispat eden daha çok ispat var. Buraya tıklayın!


Uzayda hayat var mı?, Videolar, mars, Mars'ta yaşam var mı, Mars'ta insan mı var, Mars'lılar müslüman mı, NASA neden gizliyor, Mars kızıl mı?
NASA'nın dünya insanlığına gerçek Mars'ı göstermediğine dair, onlarca somut delil var. Belki de gerçek Mars, bu resimde görüldüğü kadar mavi...NASA'nın Spirit isimli aracının Mars'ta çektiği fotoğraflarda bile,
 NASA logosu mavi iken kızıl gözüküyor. Bu da, aslında Mars'ın da,
 göründüğü gibi kızıl olmadığını ispat ediyor. 
ilk yorumu sen yap