Top Social

27 Aralık 2014 Cumartesi

Dünyanın her yerine 4 saatte gidecek uçak. Sesten beş kat hızlı uçacak.

Uçaklar, Sivil Havacılık, Yolcu uçakları, Ses hızı, Sesten hızlı uçak,


Dünyanın bir noktasından bir diğer noktasına 4 saatte uçmak mümkün mü? Şu anda imkansız gibi görünse de İngiliz Reaction Engines şirketi bunun için son sürat çalışıyor. Geliştirilen yeni teknoloji jet motoruyla, 'Skylon' adı verilmesi planlanan uçak, 2019'da ilk test uçuşunu yapacak. Penceresiz uçağın 1.1 milyar dolara malolması bekleniyor.


Birazdan şahit olacağınız yeni teknoloji, artık dünyada 'mesafe' diye bir kavramın kalmayacağının göstergesi. Tabii işler planlandığı gibi giderse... İngiliz Reaction Engines firmasının bir iddiası var: Dünyanın herhangi bir noktasından bir diğerine 4 saatte yolcu taşıyacak uçak mümkün! Firma bunun için geliştirdiği yeni uçak teknolojisiyle çalışmalara son sürat devam ediyor.
SESİN BEŞ KATI HIZ
Businessinsider sitesinin haberine göre, yeni teknoloji uçakla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Aynı zamanda uzay aracı olarak da kullanılması planlanan uçağın adının 'Skylon' olması planlanıyor. Uçağı geliştiren ekibin baş mühendisi Alan Bond, kullanılan yüksek soğutmalı jet motorunun çok yüksek hızda çalışacağını söylüyor. Uçağın ana teknolojisini 'daha fazla güç, daha fazla hız' olarak anlatan Bond, sesin beş katı daha hızlı yol alacakları iddiasında. 
SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ 
Uçağın teknolojisi geçen yıl Telegraph Gazetesi'nde bir makaleye de konu olmuştu. Gazete, bu uçaktan 'çığır açan bir teknoloji' olarak bahsetmiş ve yüksek şiddette soğutma sistemi üzerine kurulu teknolojiye dikkat çekmişti. Şirket soğutma teknolojisi üzerinde de çalışıyor. 
ilk yorumu sen yap