Top Social

28 Aralık 2014 Pazar

Yine kayıp uçak yine Malezya

Yine kayıp uçak yine Malezya


Sabiha Gökçen Havalimanı'nın sahibinin bile tamamen Malezyalıların olduğu bir dönemde, Malezyalıların dünya genelinde sivil havacılık sektöründe uçuşa geçtiği, çok büyük ve ezici üstünlükler elde ettiği, batılı şirketlerin perişan olduğu bir dönemde, çok dikkat çekicidir ki Malezya'ya sivil havacılık alanında çok olumsuz notlar verdirecek ve nasıl oldukları bir türlü anlaşılamayan kayıp uçak olayları yaşanıyor. İşte bir yenisi daha...Yine yolcu uçağı kayboldu

Hisselerinin yarısına Malezyalıların sahip olduğu Endonezya özel havayolu şirketi AirAsia'ya ait yolcu uçağı, 155 yolcusu ve 7 personeliyle Endonezya'dan Singapur'a giderken kayboldu.


155 yolcusuyla Endonezya şehri Surabaya’dan Singapur’a giden Endonezya özel havayolu şirketi AirAsia’ya ait yolcu uçağı, Cava Denizi üzerinde seyrederken Belitung Adası civarında Cakarta hava trafiği kontrol kulesiyle teması kaybetti. 

Endonezya Ulaştırma Bakanı Hadi Mustafa, QZ 8501 uçuş numaralı uçakla son telsiz konuşmasının TSİ 01.17’de yapıldığını ve 32 bin feet yükseklikte seyreden uçağın olumsuz hava koşulları nedeniyle 38 bin feet yüksekliğe çıkmak için izin istediği söyledi. Bakan, pilotun bu talebinin 'alışılmadık' olduğunu ifade etti.

AirAsia şirketi de resmi Twitter hesabı üzerinden uçakla teması kaybettiklerini doğruladı.

Airbus 320-200 tipi yolcu uçağında 155 yolcu ve 7 kabin görevlisi bulunuyor. TSİ 02.30’da Singapur’a inmesi gereken uçağın nerede olduğu bilinmiyor. AirAsia, uçakta 157 Endonezyalı, 3 Güney Koreli, 1 Singapurlu ve 1 Malezyalının bulunduğunu açıkladı. Yolculardan 16'sı çocuk, birisi de bebek.

Singapur Sivil Havacılık Dairesi, hava kuvvetleri ve donanma destekli arama kurtarma çalışması başlattıklarını açıkladı

QZ8501 en son Cava Denizi üzerinde bu noktada sinyal gönderdi


Bu yıl üçüncü

Malezya AirAsia, Endonezya AirAsia'nın hisselerinin yüzde 49'una sahip. Malezya bağlantılı havayolu şirketleri, bu yıl üçüncü kez yolcu uçaklarını kaybetti.

8 Mart 2014'te Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur’dan Çin’in başkenti Pekin’e gitmek üzere 239 kişiyle havalandıktan sonra kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağı MH 370 ardından iz bırakmadan kaybolmuş, 25 ülkenin arama çalışmalarına rağmen uçağın enkazı dahi bulunamamıştı.

17 Temmuz'da ise yine Malezya Havayolları'na ait MH17 yolcu uçağı, Ukrayna'nın doğusunda vurularak düşürülmüş, uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetmişti.


ilk yorumu sen yap