Top Social

22 Aralık 2014 Pazartesi

Bizimle oyun oynuyorlar: Yaptığımız yatırımlar elimizde patlayacak. Uçaklarla sivil yolcu taşımacılığı ortadan kalkacak. [video]

Havacılık, Sivil Uçaklar, Sivil Havacılık, Boeing, SpaceX, Elon Musk, ABD, Türk Hava Yolları, Türkiye, Mehmet Fahri Sertkaya,İŞTE BURAYA ÇOK DİKKAT EDİN!Havayolu taşımacılığında gelişmemize izin vermeyenler, daha 1930'larda kendi uçaklarını üretebilen Türkiye'nin önüne aşılmaz engeller çıkartanlar, şimdi havacılık alanında ciddi başarılar elde etmemize ve yatırımlar yapmamıza izin veriyorlar ve hatta destekliyorlar. Çünkü kendileri, hava taşımacılığının en çok 10-15 sene içinde, yeni geliştirilecek taşımacılık sistemleri karşısında, asla rekabet edemeyecek derecede çok maliyetli, çok yavaş ve gereksiz kalacağına inanıyorlar. 

Bizim ve benzeri bir kaç devletin sivil havacılık alanındaki yatırımları, çoktan batmış ama bunu ilan etmemiş Boeng'i ve Boeing'e yan sanayi hizmeti veren fabrikaları bir süre daha ayakta tutuyor ve kurtarıcı projelere yönelmeleri için vakit kazandırıyor. Milyarlarca dolar tutan ve ödemesini yapıp da teslim tarihinin üzerine 7 sene geçtiği halde bir teki bile Boeing'ten teslim alınamayan uçaklarımızı sorun etmiyoruz ve Boeing bu sürede asıl alanı dışındaki stratejik projelere yöneliyor. İflastan kurtulmaya çalışıyor ve sektör de değiştiriyor. Öyle görünüyor ki şu anda şova ve iç siyaset malzemesine dönüştürülerek yapılmaya çalışılan sivil hava taşımacılığı yatırımları hep elimizde patlayacak. Çünkü sadece on sene sonra yolcular ve kargolar hem de ses hızı ile ve çok çok düşük maliyetler ile tüplerin içinde taşınacak. Daha enteresan olanı ise havacılık ile alakası olmayan bu tekniği Boeing firması, Tesla ve SpaceX firmaları ile beraber uygulamaya sokacak. 

Hyperloop Ulaştırma Teknolojileri isimli şirket bünyesinde, Boeign, Tesla, SpaceX firmalarından yüzlerce bilim adamının ortak çalışmaları ile geliştirilen teknoloji, pnömatik tüplerin kullanımına dayanıyor. Düşük basınç boruları, türbülansı en aza indirecek ve hızı artıracak. Boru içinden geçen hava yastıklı hafif alüminyum kapsülü, saatte 1,220 km hıza ulaşacak. Böylece Los-Angeles’ten San-Francisco’ya yarım saatte gitmek mümkün olacak. Halihazırda arabayla bu mesafe ancak altı saatte kat edilebiliyor. İlk aşamada ABD eyaletleri arasında bu sistemle bir ağ oluşturulacak.

SpaceX firmasının sahibi milyarder mucit Elon Musk, yeni projesinin seyahatte devrimin habercisi olduğunu iddia ediyor. Maliyeti 7 milyardan 19 milyar dolara kadar bir aralıkta tahmin ediyor. Hyperloop Proje Başkanı Dirk Alborn ise, The Huffington Post gazetesine verdiği demecinde, rakamların önümüzdeki 10 yıl içinde yaşanacak öngörülemeyen ekonomik duruma ve sarf malzemelerinin fiyatlarına bağlı olduğunu söylüyor.


Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım'ın iddialarına göre Türkiye 7 milyar dolardan daha fazla parayı Boeing'ten alacağı AWACS erken uyarı uçakları için ödedi. Yedi seneden fazla bir süre gecikme yaşanmasına rağmen uçaklar teslim edilemedi, herhangi bir yaptırım da yapılmadı. Yani aslında batmış-bitmiş-iflas etmiş olduğu halde dünya kamuoyundan bu durum gizlenmeye çalışılan bir ABD ve Boeing var. Ve ABD'den çok daha önce bu alternatif taşımacılık yatırımlarını Türkiye yapabilirdi. Hem kısa sürede çok büyük bir üstünlük elde eder hem de yıllar geçtikçe çok ciddi oranda tasarruf ederdi. Trafik sorunundan, pahalı benzin sorunundan, bu güne kadar doğru düzgün bir otomobil üretememiş olmanın verdiği sıkıntılardan, otoyolların yüksek maliyetler ile yapılması ve tamir edilmesi sonunundan bir anda kurtulabilirdi. Ama gördüğünüz gibi hala devasa miktarlarda yatırım sivil ve askeri hava taşımacılığına, fahiş fiyatlarla, uçması için değil satılması için yapılan Boeing uçaklarına yapılıyor. Bari buna rağmen uçaklar alınabilse, ama teslim de alınamıyor. 


Tarihin böyle kritik bir kırılma noktasında Türkiye, yeni havalimanları yapmak için, yeni sivil taşımacılık uçakları için korkunç paralar harcıyor. Bunları büyük bir açılım ve yatırım olarak gösteriyor. Yetmiyor her bir sıkıntısını çözmüş ve varlığını devam ettirebilmek için bütün stratejik planlarını yapıp adımlarını doğru atmış gibi Kanalistanbul gibi çılgın işlere kalkışıyor. Zaten ABD'nin bir projesi olduğu en nihayet AKP'liler tarafından bile itiraf edilmek zorunda kalınan bu parti, ABD, Batı ve İsrail menfaatleri için ülkemize telafisi çok çok zor zararlar veriyor. On ya da en geç on beş seneye kadar dünyanın dört bir tarafını birbirine Çin'in kıtalar arası ve okyanusların da altından geçen hızlı trenleri bağlayacak. Ve o trenler AKP'nin çakma hızlı treni gibi yolun büyük kısmını 50-70 km hızla kat etmeyecek. Kıtalar arası demiryolları yüzünden uçaklar tercih edilmeyecek. Çin çoktan başladığı bu projeye kendi imkanlarından ve nakit olarak yüzlerce milyar doları bağlamış durumda. Bu proje, zamanında Sultan ikinci Abdülhamid Han'ın her şeyin önüne koyduğu ve her şeye rağmen yapılmasını sağladığı Hicaz demiryolu projesi misali önemli Çinliler için... Şimdi doğru yönetilmeyen ülkeler yarın varlıklarını koruyamayacaklar. Haritadan silinecekler. Şurası şüphesiz ki önümüzdeki on seneden itibaren, dünya hızla tek bir devlet olma yolunda değişimlere uğrayacak. Asıl mesele ise dünyayı tek merkezden kontrol edecek bu gücün kim olacağı..#mfs kişisel hesapları: twitter | facebook | google+ | web

***

Neler döndüğünü daha iyi anlamak için aşağıdaki videoları da incelemelisiniz. 

1- Havadaki tehlike: Boeing uçması için değil, satmak için ve iflastan kurtulmak için uçak üretiyor. Boeing'in uçak mühendisleri bile bu uçaklara binmiyor.


 


2- Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım halktan gizlenen sarsıcı gerçekleri anlatıyor.

3- Arama motorunda Çin'in kıtalar arası ve okyanusların altından da geçecek demiryolu projesini aratın.

4- Arama motorunda, "Üçüncü havalimanı vurgunu" kelimelerini aratın. 

5- Çoktan dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından uygulamaya konulan manyetik raylı trenler hakkında hazırlanmış belgeselleri inceleyin.

6- AKP'nin yaptığı ve çok övündüğü otoyolları da 3 senede eskiyen ve yenilenmesi yenisinin yapılmasından 3-4 kat daha maliyetli olan asfalt ile yaptığını, bu projelerin de hem iç siyaset malzemesi hem de yurt içi-yurt dışı çok aktörü olan bir vurgun projesi olduğunu, arama motorlarında aratarak bile görebilirsiniz.
ilk yorumu sen yap