Top Social

19 Şubat 2015 Perşembe

NASA Paylaştı! Böylesi Daha Önce Görülmedi! [video]NASA, yapmış olduğu çalışmaların sonunda güneşin son 5 yıllık görüntülerinin en detaylı halini elde etti. Uzayda geçen bu sürede 200 milyon fotoğraf çekildi ve 2600 terabaytlık bir veri elde edildi.

NASA’nın uzaya göndermiş olduğu uzay aracı, 5 yıl boyunca güneşin o büyüleyici fotoğraflarını çekti ve geçtiğimiz günlerde hızlandırılmış bir video halinde bu görsel şöleni bizlerle paylaştı. Saniyede bir den fazla fotoğraf çekerek Solar Dynamics Observatory (SDO) eşi benzeri görülmemiş bir şekilde bu fotoğrafları elde etti ve güneşte ne derece büyük patlamalar olduğunu gözler önüne serdi.

SDO, bilim insanları için güneşin farklı sıcaklıklarda ve dalga boylarında güneş üzerindeki patlamalar,püskürmeler, güneşteki manyetik alanın neden sürekli değiştiği hakkında bazı ipuçları elde edilebilecekleri görüntüler sağladı. Ayrıca bu uzun süre boyunca bir karaltı olarak ta gözükse, iki kez Venüs’ün görüntülerine de ulaşılmış oldu.

SDO’nun çalışmalarının beşinci yılında bu görüntüleri sizlerle paylaşabiliyoruz ve güneşin daha önce ulaşılmamış, nefes kesen bu görüntüleri, güneş sistemini anlamaya olan isteğimizi arttıracağı çok açık.ilk yorumu sen yap