Top Social

2 Nisan 2015 Perşembe

Evrenin en özel güneş sisteminde mi yaşıyoruz?

Evren, Kainat, Güneş sistemi, Güneş sistemleri, Doğal uydular, Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Ceres, Jüpiter, Satürn, Mehmet Fahri Sertkaya,


NEDEN?

Gezegenler güneşten kopan parçalar ise, neden en küçük parçalar/gezegenler güneşe yakın ve en büyük parçalar/gezegenler ise güneşten en uzaktalar?

Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Ceres küçük ama güneşten daha uzaktaki Satürn, Jüpiter, Uranüs ve Neptün büyük, neden?

Neden güneş sistemimizdeki bütün gök cisimleri aynı yöne dönerken Venüs ters istikamete döner?

Jüpiter'in ve uydularının, Merkür'ün, dünyamızın uydusu Ay'ın soğuk ortamlarda var olmuş olması, yani bir patlama ile güneşimizden ya da herhangi bir güneşten ayrılmadıklarının kesinlik kazanmış olması, üstelik bunların, güneşimizden çok çok daha yaşlı olmaları, neden?

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra oluşan serbestlik ortamında, 1993'te Rusya'da yapılan bir bilim toplantısında konuşan ünlü Rus gök bilimci Ksanfomaliti şöyle söylüyor:

"Uzay araştırmalarında geldiğimiz noktada, gözlemlediğimiz diğer güneş sistemlerinde hep büyük gezegenlerin güneşlerine daha yakın olduğunu ve bütün gezegenlerin aynı yönde döndüklerini gördük. Bundan sonra anladık ki, bizim güneş sistemimiz, kainatın en hususi-özel güneş sistemlerinden biri... Ve meydana çıkan gerçek şu ki, yapay bir güneş sisteminde bulunuyoruz."

#mfs kişisel hesapları: twitter | facebook | google+ | webilk yorumu sen yap