Top Social

12 Temmuz 2017 Çarşamba

Dünya altıncı kez yok oluşa mı gidiyor? | SpaceExplorer.TV

dünya, ekoloji, Küresel ısınma, Adem aleyhisselamdan öncesi, Geçmiş teknoloji devirleri, Biyoloji, Kıyamet, Space Explorer, akademi dergisi,Bazı bilim adamları, yapılan araştırmaların son birkaç on yılda milyarlarca hayvanın yok olduğuna işaret ettiğini ve "biyolojik yok oluş''un yaşandığını tartışıyorlar.Bu bilim adamlarına göre araştırmalar, tabii/doğal hayatın son birkaç on yılda maruz kaldığı "biyolojik yok oluş"un, dünyanın altıncı kez "kitlesel yok oluş"a doğru ilerlediğini gösteriyor.


Yaygın ve ender bulunan canlı türlerini inceleyen söz konusu bilim adamları, yerel ve bölgesel olmak üzere milyarlarca hayvanın yok olduğunu söylüyorlar. İngiliz The Guardian'ın haberine göre, krizin sorumlusu olarak aşırı nüfus ve aşırı tüketimi işaret eden bilim adamları, bu durumun insanlığın hayatta kalma şansını da tehlikeye attığını söylüyorlar.

Bilim adamları, yapılan araştırmaların doğal hayatın bir biyolojik yok oluşla karşı karşıya kalmasının insan uygarlığının temellerine büyük bir darbe vuracağına işaret ediyorlar.

Meksika Ulusal Otonom Üniversitesi’nden Profesör Gerardo Ceballos, ''Vaziyet o kadar kötü ki, konu ile ilgili sert bir dil kullanmamak ahlaki olmayacaktır” diyor.

Daha önceki araştırmalar, türlerin, milyonlarca yıl öncesine göre, büyük bir hızla yok olduğunu işaret ediyorlar ancak kitlesel yok oluşlar, biyolojik çeşitliliğin kaybı ile kıyaslandığında çok daha nadir görülüyor. Yapılan yeni araştırma konuya daha geniş bir çerçeveden bakarak, nüfusu azalan ancak halen yaygın olan türleri inceliyor.

Bilim adamları, nüfusu azalan binlerce türün ancak üçte birinin tehlike altında olmadığını duyurdu. Kara hayvanları üzerinde yapılan araştırma, son yüzyılda, hayvanların neredeyse yarısının çeşitliliğinin yüzde 80’ini kaybettiğini gösteriyor. Araştırma, dünyanın dört bir yanında milyarca canlının yok olduğunu gösterirken, bu durum dünyanın, iddia edilen altıncı kitlesel yok oluşunun, tahmin edilenden daha yakın olduğunu gösteriyor.Bilim adamları, biyolojik bir yok olmanın ekolojik, ekonomik ve sosyal sonuçları olacağı ve bu durumda insanlığın büyük bir bedel ödeyeceği konusunda hemfikir. Bu büyük kitlesel yok oluşu engellemek için halen çok geç olmasa da, biyolojik çeşitliliğin önümüzdeki 20 yıl içerisinde daha da büyük darbeler alacağı öngörülüyor.

''Harekete geçmek için zamanımız kısıtlı.” diyen Stanford Üniversitesi’nden Profesör Paul Ehrlich tabii hayatın, çeşitliliği koruyan yasalara ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Duke Üniversitesi’nden Profesör Stuart Pimm ise altıncı kitlesel yok oluşun eşiğinde olduğumuzu belirterek, ''Dünya’nın büyük kayıplar yaşayan bölgeleri olsa da kayda değer gelişmelerin olduğu bölgeler de var.” diyerek, Güney Afrika’da koruma altına alınan aslan nüfusunu örnek gösterdi.


DİKKAT! Bizi, Facebook ve benzeri sansürcü Amerikan/Siyonist sosyal ağlarından sağlıklı şekilde takip etmeniz mümkün değil. Telegram yazılımı kurarak, oradaki SpaceExplorer.TV grubumuza takipçi olmanız, en doğru davranış olur. Telegram'daki SpaceExplorer.TV kanalının adresi: www.t.me/SpaceExplorerTV

(Bu yayın 12.07.2017'de paylaşılmıştır.)
ilk yorumu sen yap